Konvergenciák kihívásai a hírközlésben

Kovács Attila, 2005. április 28. 18:21
"Technológiák, keresletek és szabályozások konvergenciája" címmel, 2005. április 28-án a Budapest Marriott Hotelban tartották a Central European Business Center (CEBC) immár nyolcadik telekommunikáció-liberalizációs konferenciáját.
Az ötven résztvevő Bárányné Sülle Gabriella (T-Mobile) moderátori tevékenysége mellett hat előadást, három felkért hozzászólást és egy kerekasztal-beszélgetést hallgatott meg. Az előadások témái a következők voltak: a helyhez kötött hálózatok innovációja - a Huawei stratégiája; Intel WiFi, WiMax technológiák, mobil és vezeték nélküli Internet alkalmazások konvergenciája; konvergencia jelenségek és a szabályozás jogi szemszögből; fogyasztóvédelmi problémák a hírközlési piac liberalizációja után; a konvergencia hatása a versenyre és a jogalkalmazásra - ahogy a GVH látja.

Bárányné Sülle Gabriella szerint: "A technológiai fejlődéssel az elektronikus hírközlésben a továbbiakban sokkal forradalmibb változás várható, mint ami eddig történt."

A konferencia szakértő előadásai és a beszélgetések naprakész ismereteket nyújtottak a várható változásokról az iparágban, felszínre hozva a fontos kérdéseket a technológiai szabványok, a keresletek és a jogi-szabályozási környezet területén érvényesülő trendekről is. A következőkre keresték a választ az előadók: eltűnhet-e a vezetékes és mobil telefonok közötti különbség az új, szélessávú vezetéknélküli technológiák és innovációk elterjedésével; milyen új alkalmazások és készülékek válnak piacéretté; hogyan juthatnak el ezek mindenkihez, és általános marad-e a lefedettség; milyen jogi-szabályozási környezet segítené elő a szolgáltatások és hálózatok versenyének a fejlődését a konvergáló piacokon; melyek a liberalizáció eszközei a konvergenciák elősegítésére; merre fejlődik a gazdasági verseny a konvergenciák kibontakozásával; mi erősíti a vásárlók alkupozícióját; a felhasználók jogai a szélessávú szolgáltatások és hálózatok piacain; milyen üzleti modellekben elégíthető ki a vezetékes, a vezetéknélküli és a mobil integrált szolgáltatások iránti piaci kereslet; hogyan érvényesülnek a szolgáltatás-minőség, a biztonság, és a magánélet védelmének követelményei a szélessávú hozzáférésű szolgáltatásoknál?

Kiemelhető Molnár-Bíró György ügyvéd a konvergencia jelenségek és a szabályozás kapcsolatáról tartott előadása, amelyben öt aspektust vizsgálva (mobil-vezetékes problémakör, kábeltévé-vezetékes telefon, szolgáltatás vagy infrastruktúra alapú verseny, árszabályozás kontra befektetések, új technológia v. régi szolgáltatás) többek között rámutatott, napjainkban milyen feladatokat generálnak a szabályozói kihívások.

A hírközlési szakpolitikák és konvergenciák körében felkért hozzászólásában Bánkúti Erzsébet, az IHM államtitkára egyebek között megállapította, hogy jelenleg az árszabályozás és a hiteltörvény akadálya, gátja a korszerű infokommunikációs szabályozásnak Magyarországon. A legfontosabb szabályozási kérdések között említette a biztonságra és digitális szakadék (digital divide) megszüntetésére irányuló erőfeszítéseket. Kiemelte, a párbeszéd és önszabályozás is elősegítheti, hogy a szakterületen erősödjön a jogkövető magatartás és a jogbiztonság.

Horváth Pál (Actel) hozzászólásából kiemelhető: "Úgy kell a szélessávú infrastruktúrát megteremteni, hogy arra a monopolhelyzetű szolgáltatók ne tudjanak rátelepedni!"
Kulcsszavak: távközlés konferencia

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Vissza a valóságba a Nokia 3210-zel

25 évvel az eredeti megjelenése után a Human Mobile Devices (HMD) idén újra elhozza a legendás Nokia 3210-et – most megújult, izgalmas "Y2K" arany, tengerkék és sötétszürke színekben. A cél pedig ezúttal sem más, mint összekötni az embereket – csakhogy ezúttal a képernyőtől való elszakítással.

2024. május 8. 15:57

A Rakuten Viber itthon is bevezeti a hívószám azonosítást Android felhasználói számára

A Rakuten Viber, a privát és biztonságos üzenetküldés és hangalapú kommunikáció globális vezetője bemutatja új hívóazonosító funkcióját, amely nemcsak megvédi a felhasználókat a spamektől, de segítségével a felhasználók maguk dönthetik el, hogy mikor válaszolnak ismeretlen hívásokra. A hívószám-azonosító funkció mostantól Magyarországon is elérhető az Android-felhasználók számára, így ők is élvezhetik az ezzel járó hatékony spam-védelem előnyeit. A hívószám-azonosító funkciónak köszönhetően a Viber-felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kapnak a Vibertől, amikor ismeretlen számról érkezik a hívás, amit a rendszer „biztonságosnak” vagy „potenciálisan spamnek” jelöl. 

2024. május 7. 20:30

Megérkeztek a HMD legújabb nyomógombos telefonjai

Ínycsiklandó tech csemegével készült a Human Mobile Devices (HMD), a ​ vállalat ugyanis épp most mutatta be legújabb kreációját, egy különleges klasszikus telefonokból álló válogatást a Nokia 215 4G, a Nokia 225 4G és a Nokia 235 4G készülékekből. A három kis nyomógombos csoda a szivárvány színeiben érkezik, 23 990 Ft fogyasztó árról indulva.

2024. május 1. 16:10

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Tippek a hosszabb üzemidőhöz a HONOR-tól

A HONOR készülékei, a kedvező árútól a csúcskategóriásig kiváló akkumulátor üzemidővel rendelkeznek, mérsékelt igénybevétel mellett akár egész nap használhatóak. Ettől függetlenül azonban érdemes figyelni arra, hogy miként tudjuk a leghatékonyabban kihasználni az üzemidőt, hogy még véletlenül se merüljön le okostelefonunk.

2024. április 26. 16:19

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36