Bill Gates jelenlétében avatták fel a MS romániai terméktámogató központját

MTI Sajtóadatbank, 2007. február 2. 09:11
Bill Gates jelenlétében avatták fel csütörtökön Bukarestben a Microsoft Globális Terméktámogató Központját (GTSC), amely kezdetben nyugat-európai, később viszont a világ távolabbi részén fekvő országokat is kiszolgál majd.
Az eseményen - amelyen részt vett Traian Basescu államfő és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök - bemutatták a Windows Vista nevű, legújabb operációs rendszer román nyelvű változatát is. Bill Gates szerint az eddig gyártott operációs rendszerek közül a Vista a legbiztonságosabb, megbízhatósága miatt például kórházakban is használható.

A Microsoft alapítója dicsérő szavakkal illette a román oktatási rendszer minőségét, és a kiváló román IT-szakértőket. Emlékeztetett: az amerikai vállalat Seattle-i központjában mintegy háromszáz román szakembert foglalkoztatnak. A Microsoft vezetői nem közöltek adatokat arról, hogy a GTSC létrehozására mennyi pénzt fordítottak, de a román média által idézett szakértők 12 millió euróra becsülik a beruházás értékét.

Az eseményen szintén részt vevő Nagy Zsolt, romániai távközlési és informatikai miniszter az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a Microsoftnak szándékában áll fejleszteni a terméktámogató központját, hiszen kezdetben nyugat-európai, később viszont a világ távolabbi részén fekvő országokat is kiszolgál majd. Így a beruházás összértéke a következő négy-öt éven belül eléri majd a 200 millió eurót, az alkalmazottak száma pedig százról ezerre duzzad – mondta Nagy Zsolt.

A miniszter közölte: Románia másik három állammal versengett a központért, végül sikerült meggyőzni a Microsoft vezetőségét, hogy ide telepítse a GTSC-t. Nagy Zsolt nem kívánta elárulni a három ország nevét, csak annyit mondott, hogy a három közül az egyik nem európai állam. Az MTI kérdésére kijelentette: a GTSC lehetséges helyszíneként felmerült országok között nem szerepelt Magyarország.

A román IT és kommunikációs ipar a román nemzeti össztermék 4,19 százalékát teszi ki. Hozzátette: ez a legnagyobb növekedést mutató ágazat Romániában, hiszen évente körülbelül 20 százalékkal bővül. Hozzátette: csak a szoftverexport 46 százalékkal nőtt a tavaly 2005-höz képest. A látványos bővülésben nagy szerepet játszott az – folytatta Nagy -, hogy csak az elmúlt tizenhárom hónapban az általa vezetett minisztérium több világhírű szoftvergyártót is meggyőzött: Romániában hozzák létre újabb fejlesztési vagy terméktámogatási központjaikat. Ezek közé tartozik egyebek között a HP, az Oracle, és a Micrsoft. A miniszter szerint a beruházások hozzájárultak ahhoz, hogy a román IT-szakemberek migrációs rátája öt százalék alá csökkenjen. 2001-ben a külföldön munkát vállalók aránya még majdnem 40 százalék volt.

A Microsoft már tíz éve jelen van Romániában, ennek ellenére Bill Gates először látogatott Bukarestbe. Ebből az alkalomból a román államfő Románia Csillagja Érdemrenddel tüntette ki a világ leggazdagabb emberét. A Microsoft és Románia kapcsolatai szorosak, hiszen 2003-ban például az amerikai óriásvállalat megvásárolta a román GeCAD Software cég által kifejlesztett RAV vírusölő programot.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője

A világon elsőként a felső-ausztriai Laakirchenben, az autópálya melletti OMV-töltőállómáson helyezték mindennapos üzembe a Siemens e-kamionok tankolására is alkalmas új csúcstöltőjét.

2024. május 9. 12:59

Ezeket a munkaköröket válthatja ki a magyar cégeknél a mesterséges intelligencia

Az elmúlt években figyelemreméltó fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia, ami mára valamilyen formában szinte minden felhasználóhoz eljutott. Persze, ahogy az a nagy technológiai áttörések esetében lenni szokott, az MI megítélése is meglehetősen vegyes, valamint arról is megoszlanak a vélemények, hogy milyen gazdasági következményeket hoz magával és milyen hatással lesz a munkára. 

2024. május 9. 11:27

Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is. 

2024. május 9. 09:54

Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből. 

2024. május 8. 14:16

GKID-Mastercard Digitális Kereskedelmi Körkép 2024/I

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 8. 11:28

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36