60 éves a tranzisztor

Milkovits Gábor, 2007. december 15. 16:49

Vasárnap lesz pontosan 6 évtizede annak, hogy John Bardeen és Walter Brattain, a Bell Labs kutatói megépítették a világ első tranzisztorát.

Az elsőként 1947. december 16-án bemutatott új eszköz jóval gazdaságosabban és megbízhatóbban végezte el a jelerősítés és -továbbítás feladatát, mint elődei a vákuumcsövek, ráadásul kisebb helyen is elfért. Nem sokkal utóbb William Shockley kifejlesztette az első bipoláris tranzisztort (BJT), amely aztán a későbbi fejlesztések alapja lett. A felfedezés az első néhány évben nem kavart túl nagy port, az ’50-es években azonban az első tranzisztoros rádiók megjelenésével minden megváltozott. Az eszköz először a szórakoztató elektronikát forradalmasította, de kulcsszerepet játszott az űrhajózásban is. A legkomolyabb áttörés ugyanakkor kétségtelenül a tranzisztoroknak azzal az előre nem látott tulajdonságával függ össze, hogy méretük gyakorlatilag a végtelenségig csökkenthető. Ez pedig addig elképzelhetetlen távlatokat nyitott a számítástechnikában, szünet nélkül egyszerre látványosan gyorsabbá és olcsóbbá téve a termékeket.

Gordon Moore, az Intel egyik alapítója 1965-ben megjósolta, hogy az egy adott méretű áramkörlapkán elhelyezett félvezető-komponensek – vagyis tranzisztorok – száma évente megkétszereződik, és ez meglepő módon egészen pontos prognózisnak bizonyult. 1975-ben Moore két évre módosította a duplázódási periódust és az iparág azóta is, több mint három évtizede tartja ezt az ütemet. Pedig többször is azt jósolták, hogy a miniatürizálás nem folytatható egy bizonyos határon túl – az áramkörök kialakítására használt litográfiai eljárás ugyanis sokak szerint nem lett volna képes az alkalmazott fény hullámhosszánál kisebb komponensek létrehozására. Ezért először az 1 mikront, majd a 250 nanométert jelölték meg ilyen fizikai határvonalként, végül azonban a ’90-es évekre mindkettőt sikerült áttörni. Jelenleg a fémből készült áramkör-kapuknak köszönhetően már 45 nanométeres technológiával készülnek a legújabb csipek, és a mértékadó jóslatok szerint a Moore-törvény legalább 2020-ig, az atomi nagyságrendek eléréséig érvényben maradhat.

Kulcsszavak: tranzisztor

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Újgenerációs, sajátmárkás készülékek a Telekomnál

A Telekom május 23-án piacra dobja az újgenerációs, saját márkás készülékeit, a T Phone 2 5G-t és T Phone 2 Pro 5G-t. A telefonok nagyobb teljesítményű processzorral, fejlett kamerarendszerrel és kiváló minőségű kijelzővel érkeznek, hogy optimalizált játék- és streaming-élményt nyújtsanak felhasználóiknak.

2024. május 14. 20:58

Érkezik: mesterséges intelligencia és virtuális valóság az oktatásban

Tanítás és tanulás az MI vagy XR technológiák segítségével, mentális egyensúly a mesterséges intelligencia korában. Idén is meghirdeti pedagógusoknak szóló pályázatát a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli. A pályázat célja, hogy a tanárok a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó digitális tananyagokat hozzanak létre, különös tekintettel a matematika, a természettudományok és az idegen nyelvek területére. Az elkészült tananyagok valamennyi hazai pedagógus számára hozzáférhetők lesznek. A 25 legjobb pályázó egész nyárra elegendő mobilinternetben részesül, 10 nyertes pedig 120 ezer forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodhat.

2024. május 14. 19:26

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Ezek az idei kulcstémák a webes és marketing stratégiák terén

Mások mellett Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz alapítója, Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója és Huszár Viktor, a Teqball társalapítója is előadást tart az idei Maximum Web és Marketing Konferencián, ahol a résztvevő vállalkozók elsősorban a sikeres cégvezetés és online működés megvalósításához gyűjthetnek hasznos tudást a leghitelesebb példaképektől.

2024. május 14. 14:52

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36