Több mint 4 milliárdos környezettudatos adatközponti beruházás

forrás Prim Online, 2008. augusztus 26. 20:55

Simó György és Papp István, a Magyar Telekom Csoport vezérigazgató-helyettesei ma átadták a Dataplex Kft. új, 5600 négyzetméter alapterülettel kibővített adatközponti szárnyát. A hazai infokommunikációs infrastruktúra piacot vezető létesítmény így Közép-Európa legnagyobb, Európában is az első 10 közé tartozó nagybiztonságú adatkommunikációs központjává vált. A 4,2 milliárd forintos beruházással épített bővítést összekapcsolták a korábban épült 8800 négyzetméteres központtal ezáltal létrehozva a kontinens egyik legmodernebb összefüggő infokommunikációs infrastruktúráját.

Simó György, az Új Üzleti Területek és Üzletfejlesztési Üzletág vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: a Magyar Telekom Csoport tudatosan, gondos előkészítést követően bővítette portfolióját az adatközponti szolgáltatásokkal. A Dataplex megvásárlásának helyességét fényesen igazolták az üzleti eredmények: a világszínvonalú infokommunikációs infrastruktúra szolgáltatások hazai, regionális és globális ügyfelek sorát vonzották a Dataplex budapesti létesítményébe. A tavalyi év végén a Dataplex megközelítette kapacitásainak maximumát. Az adtaközponti szolgáltató 2007-ben a nemzetközi gazdasági krízis és az energiaköltségek drasztikus növekedése ellenére 3 milliárd forintot megközelítő árbevétellel 30 százalékos növekedést ért el a megelőző év teljesítményéhez képest. Simó György bejelentette: a Magyar Telekom Csoport az infokommunikációs infrastruktúra piacán jelentkező igények folyamatos kielégítése érdekében megkezdte egy kelet-magyarországi adatközpont terveinek előkészítését.

Szabó Gábor, a Dataplex Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a ma felavatott létesítmény az évtized legnagyobb volumenű magyarországi informatikai infrastruktúrát bővítő beruházása, amelynek létrehozásához számos, korábban hazánkban még nem alkalmazott egyedi technológiai megoldásokat használtak fel. Az új szárny rekordidő, mintegy nyolc hónap alatt határidőre, az alapanyagárak és a technikai berendezések drasztikus árváltozásának ellenére költségvetésen belül készült el. Az elmúlt napokban megtörtént a kiszolgáló rendszerek tesztje és a két szárny technológiai összekapcsolása, melyet a jövőben is a Dataplex változatlan létszámú, 21 fős szakember gárdája üzemelteti.

Az új technológiai trendeknek megfelelően az energiasűrűséget az új szárnyban a korábbinak négyszeresére növelték, azaz ennyivel növekedett az egy négyzetméterre kiadható IT energia mennyisége. Az áramellátásra újabb 5 db 2,5 MW teljesítményű transzformátort kapcsoltak be, továbbra is biztosítva a kétoldali, redundáns ellátást. A Dataplex teljes villamosenergia-felvétele így elérheti egy 80 ezres népességű város lakossági energiafogyasztását, mint amilyen például Szolnok, vagy Szombathely.

Alan Hawkins, a Dataplex Kft. értékesítési igazgatója
kiemelte: az összesen 14,4 ezer négyzetméter alapterületű létesítmény informatikai rendszerek fogadására alkalmas zónáinak 80 százaléka már hosszú távra szerződött ügyfelek részére kiadásra került, illetve magas színvonalú szolgáltatásaival továbbra is várja leendő ügyfeleit a Dataplexben jelenleg rendelkezésre álló több mint 2000 m2-en.

Az energiaárak folyamatos növekedésére tekintettel, valamint a hazai árampiac liberalizációjára felkészülve a Dataplex új üzleti modellt dolgozott ki. Ezzel az energiafogyasztás racionalizálására ösztönzi ügyfeleit, akik a szolgáltatási díjakban nem csak szervereik, adattárolóik által ténylegesen felhasznált fogyasztást számolják el, hanem a hűtésükre fordított energiát is. Ezzel a módszerrel az energia-racionalizálás hatásfoka jelentősen javult a létesítmény szolgáltatásait igénybe vevő ügyfelek körében, akik megértéssel fogadták a változást. Ez érthető, hiszen a létesítmény rendelkezésére álló kWh árak a piaci díjakhoz képest lényegesen kedvezőbbek, ugyanakkor a felhasznált „zöld technológiák” eleve kedvező működési feltételeket teremtenek számukra.

Szabó Gábor
megjegyezte, hogy a tervezésnél és a kivitelezésnél is nagy hangsúlyt helyeztek a környezetvédelmi szempontokra, hiszen az adatközpont Budapest sűrűn lakott kerületében, lakóházak közelében van. Ennek megfelelően kiemelt figyelmet fordítottak a hangszigetelésre: a tetőn felállított hűtőrendszereket többszörösen zajvédő elemekkel vették körül. Emellett jelentősen csökkentették a betáplált IT energiára fordított hűtési energiát egyebek között a hideg téli időjárást felhasználó szabad-hűtési rendszerek beállításával. Az EU 4-es szabványoknak megfelelő, alacsony károsanyag kibocsátású generátorokat és minden eddiginél hatékonyabb UPS-eket építettek be. A Dataplex ügyfelei számára mindkét épületszárnyban teljesen leállás-mentes karbantartást biztosít, a kibővített létesítmény egészét átfogó automatizált biztonsági és felügyeleti rendszer szolgálja a magas fokú rendelkezésre állást.

IT-szolgáltatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az elsők között vezette be Magyarországon a Diagon az SAP felhő alapú megoldásait

Bár a rendszerszintű felhős megoldásokat sok cég még óvatosan kezeli, a labordiagnosztikai reagensek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Diagon Kft. az elsők között vágott bele Magyarországon a valódi, felhő alapú fejlesztésbe, és vezette be az SAP újgenerációs vállalati rendszerét, az SAP S/4HANA-t, melynek bevezetését a Kontron Hungary Kft. végezte. Az elavult, szétaprózódott rendszer egységesítése sztenderdizált folyamatokkal, költséghatékonyan valósulhatott meg adatvesztés nélkül.

2024. április 29. 14:41

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50