Megjelent a Firefox 4.0

forrás Prim Online, 2011. március 22. 22:22

A sokáig fejlesztett, először novemberre ígért új Firefox ma végre hivatalosan is megjelent, és letölthető - egyebek között - a letoltes.com-ról.  A mostanában szinte hetente debütáló új böngészőverziók között a Firefox azért érdemel az átlagosnál picivel nagyobb figyelmet, mert  2008 óta a Mozilla Firefox Magyarországon piacvezető, és egyes felmérések szerint 2010-ben az európaiak nagy része is Firefoxot használ. Mint az a Prím Online-on március 9-én már megjelent, az új böngésző hivatalos premierje a Dokumentumszabadság Világnapján, március 30-án 18 órakor lesz az Uránia Filmszínházban.

Nézzük milyen meglepetéseket tartogat a Firefox 4.0!

A lapok kezelése továbbra is tökéletes, de még ezen is fejlesztettek a Firefox programozói. 

Az egyik legnagyobb változás, hogy a lapok hivatalosan is felköltöztek az URL mező fölé, így az effektív böngészési felület tovább nőtt. Emellett ezek a tab-ok új funkciót is kaptak, az App Tabs-nak hála a kedvelt oldalainkat fix megjelenésűvé tehetjük, így amikor elindul a böngésző, akkor azonnal betöltőnek. Ennek köszönhetően a levelezésünk, a közösségi oldalak mindig elérhetőek, és ráadásul még sok helyet sem foglalnak el a felső sávból, ugyanis csak a fav ikonjuk látszik. Az így rögzített lapok frissítéseiről is értesítést kapunk, mert a böngésző beszínezi a lap hátterét, ha új levelet kaptunk a Gmailen, új értesítőt a Facebookon vagy más webalkalmazásban.

 

A sok lappal dolgozók dolgozók számára újdonság, hogy a Ctrl+Shift+E billentyűkombinációval előhívható Lapcsoportok kezelőfelületen könnyen tudják menedzselni a már meglévő tabjaikat, akár csoportokba is rendezhetik őket. Ez a funkció Firefox Panorama néven is ismerős lehet és egy teljesen felhasználóbarát megoldást nyújt azok számára, akik rengeteg böngészőlap használata mellett is szeretnének könnyedén eligazodni, keresni a lapok között. A kicsinyítés és nagyítás effektusain keresztül megjelenő új munkaterületen kattintással és húzással hozhatunk létre új csoportokat, amelyeknek aztán nevet is adhatunk. Az elnevezett csoportokba a későbbiekben a böngészőfüleken jobb gombbal kattintva - a helyi menüből -áthelyezhetjük az aktuális oldalt is. Dupla kattintással bárhol, vagy a lapcsoport bal alsó sarkában lévő gomb révén új, üres lapot nyithatunk meg. A lapokat áthúzhatjuk a csoportokba vagy az alapterületre. Mind a lapcsoportokat, mind az egyedülálló lapokat átméretezhetjük. Az átméretezést és az áthelyezést a többi lapcsoport és lap automatikusan kezeli úgy, hogy az elfedést és a kilógást elkerüljék. A lapra kattintva a megadott lap jelenik meg, nagyítási effektuson keresztül.

 

A „Váltás erre a lapra” funkciót akkor használhatjuk, ha olyan lap címét kezdjük el beírni, amelyet már megnyitottunk egy másik lapon. A böngésző automatikusan felajánlja ilyenkor, hogy a már megnyitott webhely lapjára ugorva jelenjen meg az oldalt.

 

A „Firefox Sync” nevű szinkronizációs szolgáltatást beállításával a különböző eszközökön (akár mobilon is - bár itt megjegyezzük, hogy a mobil verziókra még néhány hetet kell várni) használt Firefox böngészőink között tudjuk szinkronizálni a beállításainkat, jelszavainkat, könyvjelzőinket, előzményeinket vagy akár megnyitott füleinket is. Az új funkciónak hála, ha különböző számítógépek között is mozgunk, mindig ugyanaz a böngésző fogad minket.

 

A Windowsban szokásos, de a böngészőkből kikopó menüsávot, már itt sem találjuk meg, helyette a Firefox Button gondoskodik arról, hogy onnan intézhessük a beállításainkat. Aki a régi elrendezést szereti, az az Alt gomb megnyomásával előhívhatja a hagyományos menüsort is.

 

A Firefox egyik legnagyobb versenyelőnyének számító kiegészítők  is kaptak egy ráncfelvarrást, melynek az egyik látható jele, hogy egy sokkal jobban kezelhető felületen menedzselhetőek. A kiegészítők, kiterjesztések, megjelenések, bővítmények a füles, grafikus megjelenésnek hála sokkal kezelhetőek, mint a korábbi változatokban.

 

A biztonság mindig is elődleges prioritást élvezett a Firefox böngésző fejlesztése során. Ez egyrészt jelenti a böngészőbe épített biztonsági funkciók nagyobb számát, valamint a programhibák kezelését is. A biztonsági hibajavítások gyorsan – akár pár napon belül – érkeznek, lehetőleg azok részletes dokumentálása és az ártó kódok megjelenése előtt.

 

Rengeteg webhely értékesít a weboldalaik látogatásával összefüggésben gyűjtött viselkedési adatokat online reklámcégek számára. A Firefoxban beállítható, hogy ezeket az adatokat – személyes szféránk védelmének érdekében – ne gyűjtsék böngészési szokásainkról. Megjegyezendő ugyanakkor, hogy ezen jelzés figyelembevétele jelenleg csak az érintett cégek jóindulatán múlik. Ugyanakkor a fejlesztők az olyan különleges dolgokra is ügyelnek, mint a meglátogatott webhelyek CSS linkjének védelme.

 

Az előzmények – időintervallumhoz kötött – törlése mellett most már lehetőség adódik arra, hogy az egy-egy webhelyhez kapcsolódó valamennyi információt egy kattintás segítségével töröljük az előzmények közül.

 

A manapság slágertémának számító Cross Site Scripting (XSS) és Cross Site Request Forgery (CSRF) támadásokkal szemben a Firefox 4 a Tartalombiztonsági Házirendet (Content Security Policy) vezeti be. A támadások lényege, hogy a sérülékeny weboldalba a támadó – teljesen hagyományos módon – tartalmat küld be. De ez a tartalom egy ártó weboldalt, kódot tölt be a megtámadott sérülékeny weboldalt meglátogató felhasználó böngészőjébe. A Tartalombiztonsági Házirend segítségével megadhatjuk azokat a külső webhelyeket, ahonnan a böngésző szkripteket tölthet be. Szkripteket nem használó weboldalak esetén a szkriptek végrehajtását teljes egészében le is tilthatjuk.

 

Nóvum a "Biztonságos HTTP-átvitel Kényszerítése" is. A szolgáltatás lényege, hogy a Firefox böngésző a nem biztonságos „http://” protokoll szerint indított lekéréseket is „https://” protokoll szerint próbálja felépíteni és erre vár egy megfelelő választ, amely megléte esetén a címet átírja „https://” címre, megakadályozva ezzel, hogy a támadó be tudjon ékelődni a felhasználó számítógépe és a webhelyet biztosító kiszolgáló közti adatcsatornába.

 

Nem újdonság, de fontos tudni, hogy a privát böngészési munkamenetben a Firefox nem tartja meg a böngészés előzményeit, a keresés előzményeit, a letöltés előzményeit, az űrlapok előzményeit, a sütiket, illetve az ideiglenes internetfájlokat. A letöltött fájlok és a könyvjelzők viszont megmaradnak. Ezt a módot a program a Firefox gomb kékre színezésével is jelzi.

 

A biztonsági kérdésekről visszatérve a böngészési tulajdonságokhoz, muszáj észrevennünk, hogy a sebesség is jelentősen javult, ráadásul a memóriát sem eszi annyira a Firefox, mint a régebbi verziókban. A gyorsulás egyik oka az új jagerMonkey javaScript motor, összességében az indulási idő, a grafikus renderelés és így a böngészési sebesség gyorsulásáról beszélhetünk. A JavaScript módosítások mellett most már a weben megjelenő 3D-s tartalmakkal is könnyen elboldogul a böngésző, amelyhez a számítógép grafikus kártyáját is képes használatba venni. 

 

Amit érdemes még megemlíteni az a HTML5 támogatás, illetve a  Windows 7 multi-touch rendszerét támogató megoldás.

Kulcsszavak: böngésző Firefox

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Indul a negyedik nagy digitális kaland

A Digitális Tudásért Alapítvány (DTA), amely szívügyének tekinti a digitális oktatást hazánkban, ismét büszkén rendezi meg 2024. május 23-án, immáron negyedik alkalommal az ország legnagyobb digitális csapatversenyét, a Nagy Digitális Kaland-ot.

2024. május 9. 20:55

Legendás magyar konstruktőrök nyitják meg a School-Computer kiállítást Budapesten

Új helyszínen, a Neumann Társaság Báthori utca 16. alatti székházában mutat be időszaki kiállítást az Informatika Történeti Múzeum Alapítvány – alapítója, a Neumann Társaság szakmai anyagaira építve – az iskolagépek történetéről. School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban a címe a tárlatnak, amely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával május második felétől október végéig látogatható. A május 17-én, 17 órakor zajló megnyitón a legendás Homelab számítógépek konstruktőrei, Lukács József és Lukács Endre mesélnek a személyi számítógépek hőskoráról. 

2024. május 9. 19:27

3 árulkodó jel, hogy a cég IT csapata már nem versenyképes

Szinte követhetetlen tempóban fejlődnek a vállalati szolgáltatásokat támogató IT-rendszerek, a cégek pedig komoly piaci hátrányba kerülhetnek, ha nem tartanak lépést a változással. Az ügyfelek és a munkatársak igényei egyre csak nőnek, a versenytársak szolgáltatásai pedig rövid idő alatt gyorsabbá, kényelmesebbé, átláthatóbbá válhatnak a miénknél. 

2024. május 9. 18:01

Rákapcsolt az Euronics: már aznap megérkezhet a grill vagy a hűtő

Egyre népszerűbb a vásárlók körében az aznapi kiszállítással vagy áruházi átvétellel történő rendelés az Euronicsnél. A megrendelés napjára házhoz szállítást ígérő szolgáltatás tavaly nyáron indult, idén pedig még szélesebb időablakkal lehet már rendelni Budapesten belül. Az online leadott rendeléseket pedig az áruházakban is át lehet venni akár még aznap, ez a szolgáltatás már országszerte elérhető ingyenesen. Az ilyen módon rendelt termékek toplistáján ott vannak a ventilátorok, a kávék, a mosószerek, és az állateledelek, de rendeltek már asztali grillt is így.

2024. május 9. 16:20

Elérhetővé válik az automatikus munkabérelőleg

Automatikus Munkabérelőleg Rendszer (AMBER) néven biztosít új szolgáltatást a MagNet Faktor a Kulcs-Soft-tal partnerségben. Az új megoldás segítségével a bérszámfejtő szoftvert használó cégek alkalmazottai gyorsan és egyszerűen juthatnak a már ledolgozott munkanapok után járó fizetésükhöz. A munkavállalók mellett a vállalkozásoknak is kedvező ez a lehetőség: az adminisztratív terheik csökkennek, a bérfizetés pedig rugalmassá válik.

2024. május 9. 14:28

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36