A számítógép humorérzéke

Vértes Judit, 2011. május 2. 00:32

A gépi fordítás egyik legnagyobb kihívása, hogy a kétértelmű modatokkal mit tud kezdeni a szoftver. Most ezen a fronton történt némi áttörés:  Chloé Kiddon és Yuriy Brun, a Washington egyetem két számítsátechnika tudósa olyan rendszert fejlesztett, amely megért bizonyos típusú kétértelmű mondatokat.

A humor nem a számítógépek erőssége. Volt már ugyan olyan Mephisto sakkprogram, amely játék közben heccelte az ellenfelet, a mondatok (ha nem németül hangzottak volna el) felidézték (volna) akár az Almási téri vagy városmajori nagy partik hangulatát is, de ezt a humort Efraim Kishon kölcsönözte az automatának, egyszerűen az ő - valóban a budapesti sakkos terekről származó - "benyögéseit" hívta elő egy könyvtárból a szoftver, annak függvényében, hogy mennyit törte a fejét az ellenfél ("a gond nem játék"), vagy hogyan állt a parti ("add föl pancser!")...

De olyanról, hogy magától értette volna a viccet a gép, nemigen hallottunk eddig. Watson lehet, hogy megnyerte a Jeopardy vetélkedőt, de abszolút nem értette a humort.

Mostanáig...

A kétértelmű mondatok egyik fajtája, amikor valamilyen szexuális utalás van a szavak mögött. (Például a képünkön látható kártyanaptár első oldalán a "Tud valami jó programot?" kérdés a lengén öltözött hölgy részéről egy felhívás keringőre, s csak a naptároldalról derül ki, hogy igazából számítástechnikai programokat kínált ily módon egy társaság bő 25 évvel ezelőtt.) Az ilyen típusú mondatok felismerésére fejlesztette ki Chloé Kiddon és Yuriy Brun a rendszerét, amely felismeri bizonyos szavak és mondatszerkezetek rejtett jelentését, a potenciális eufemizmusokat. A kutatók több mint másfél millió különböző irodalmi szövegekből vett erotikus tartalmú mondatot analizáltak. A program neve DEviaNT (Double Entendre via Noun Transfer), és elsősorban a főnevek és melléknevek kétértelműségére épül. Az eredményeket a júniusban megrendezésre kerülő évi Számítógépes Nyelvészeti Konferencián fogják bemutatni.

A siker az lesz, ha a konferencia után - lazitásként - a fejlesztők beülnek egy kocsmába a számítógépükkel, és elviccelődnek vele egy pohár sör mellett.

 

 

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Évente 8 milliárd forintot lopnak el bankkártyáinkról a kényelmünk miatt

A kényelmünk visz a vesztünkbe: az interneten gyorsan akarunk lecsapni egy-egy jó ajánlatra és nem törődünk a biztonsággal – ennek köszönhetően újra gyorsan emelkedik a bankkártyás csalások aránya és az az összeg is, amit az ügyfelek a visszaélésekben elvesztenek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel biztonságossá tudjuk tenni az internetes vásárlásainkat.

2024. április 29. 09:56

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

Egyszerű Airpods-tisztítás és új vezetékes headset gamereknek

Neked is fejtörést okoz, hogy mivel tudnád Apple Airpods fülhallgatódat megfelelően és károkozás nélkül tisztítani? Vagy épp teljesen másban vagy, és azon agyalsz, hogy milyen gaming headsettel tudnál megszabadulni a késleltetéstől? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert a Sandberg most mindkét problémára elhozta a megoldást!

2024. április 28. 15:43

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50