Fő hajtóerő az informatika és a távközlés az európai gazdaságban

MTI Sajtóadatbank, 2010. május 18. 12:15

Az információs és kommunikációs technológiák az európai gazdaság egyik fő hajtóerejének minősíthetők az Európai Bizottság most kiadott jelentése szerint, amely az Európai Unió "digitális versenyképességét" elemezte.

A témában illetékes biztos, Neelie Kroes a jelentésről Brüsszelben kiadott közleményben úgy fogalmazott: "az információs és kommunikációs technológiák és a nagysebességű internet-hozzáférés ugyanolyan forradalmi szerepet töltenek be mai társadalmunkban, mint száz évvel ezelőtt a villamosenergia- és közlekedési hálózatok kiépítése". Hozzátette: "támogatásra van szükség azonban az internet további fejlesztéséhez annak érdekében, hogy minden európai polgár élvezni tudja a digitális gazdaság előnyeit".

 A jelentés szerint az EU-ban 1995 óta elért termelékenység-növekedés felerészben ennek az ágazatnak köszönhető, a technológiai fejlődés és a szektorban végzett beruházások következtében. A 20042007 közötti adatok arra utalnak, hogy ezek a beruházások a közelmúltban kezdtek hatékonyságnövekedést eredményezni a gazdaság többi részében is - tette hozzá az értékelés.

 A szektor az európai gazdaságban körülbelül 600 milliárd euró hozzáadott értéket termel, ez a teljes uniós össztermék 4,8 százaléka. Ez az ágazat vonzza továbbá az EU teljes kutatás-fejlesztési üzleti beruházásainak negyedét.

 A jelentés szerint Európában a népesség mintegy 60 százaléka használja rendszeresen, és 48 százaléka napi rendszerességgel az internetet. Hatalmas különbségek figyelhetők meg ugyanakkor a társadalmi-gazdasági és területi megoszlásban. Különösen az idősek, kevésbé képzettek és az alacsony jövedelműek használják kisebb mértékben az internetet, ők alacsonyabb informatikai készségekkel is rendelkeznek.

 Az EU volt tavaly a világ legnagyobb szélessávú piaca. Az uniós polgárok közel negyede (Magyarországon mintegy 19 százaléka) rendelkezik vezetékes szélessávú előfizetéssel. Az Európa 2020 átfogó gazdasági EU-stratégia pedig azt a célt tűzné ki, hogy a jövő évtized végére minden európai lakos legalább 30 Mbps sebességű hozzáféréssel rendelkezzen.

 

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Copilot for Microsoft 365 már magyarul is

A Microsoft bejelentése szerint 16 újabb nyelvvel gyarapodott azon nyelvek száma, amelyeket a vállalat generatív mesterséges intelligenciára alapuló alkalmazása, a Copilot for Microsoft 365 támogat mind az üzleti, mind pedig az egyéni felhasználók esetében. A magyar is ezek között van.

2024. május 11. 13:43

Ilyen lesz az első, személyzet nélkül is működő magyar bolt

A tervek szerint már idén nyáron elindulnak az első távfelügyelt boltok Magyarországon. A technológia révén a hagyományos üzletek átalakítást követően személyzet jelenléte nélkül is nyitva tarthatnak, akár 24/7-es üzemmódban. 

2024. május 11. 12:01

A régiós pénzügyi vezetők harmada már teszteli a generatív AI megoldásokat

Közép-Európában már minden harmadik szervezetnek közvetlen tapasztalata van a generatív mesterséges intelligenciával, és mindössze a vállalatok négy százaléka várja passzívan, hogy a versenytársak tegyék meg az első lépést. A régióban négyből három pénzügyi vezető (73%) véli úgy, hogy az AI fontos a vállalatuk stratégiája szempontjából. A Deloitte legfrissebb CFO felmérése szerint a megkérdezett pénzügyi vezetők fele költségcsökkentést vár a mesterséges intelligencia bevezetésétől. 

2024. május 11. 10:22

A munkavállalók véleménye alapján idén a Lufthansa Systems Hungária lett a hazai IT szektor legvonzóbb munkaadója

A magyar munkavállalók körében készített átfogó felmérés alapján az idei évben a Lufthansa Systems Hungária Kft-t választották hazánk legvonzóbb munkaadójának az IT kategóriában. A nagy presztízsű elismeréssel idén tizenegyedik alkalommal díjazták Magyarország legnépszerűbb munkáltatóit. A kapcsolódó felmérésből az is kiderült, hogy az IT szektor a dolgozók megítélése alapján továbbra is a legattraktívabb iparág Magyarországon.

2024. május 10. 12:59

Európai akciók a kibocsátásmentességért

Az Európai éghajlati paktum 2020-ban jött létre az Európai Bizottság kezdeményezésére. Fontos eszköze annak a célkitűzésnek, hogy 2050-re Európa kibocsátásmentessé váljon, megalakulása óta már több mint tízmillió kilogramm szén-dioxid csökkenéshez járult hozzá.  A Paktum évről-évre különböző akciókat szervez, hogy felhívja a figyelmet az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésének fontosságára. Ebben az évben többek között fotópályázatot indít a környezettudatos cselekvések bemutatására.

2024. május 10. 09:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36