Hogyan hat az egyre terebélyesedő online világ a gyerekekre és a mindennapok valóságára?

Kulcskérdések és etikai dilemmák

forrás Prim Online, 2011. május 25. 18:06

Vajon egymást kizáró fogalom a párt és az erkölcs? Lehet-e a jelen döntéshozatalában a jövő generációi iránt érzett felelősségre hivatkozni? Hogy hat az egyre terebélyesedő online világ a gyerekekre és a mindennapok valóságára? Milyen erkölcsi szempontok vezérelhetnek egy alkotmányozási folyamatot, milyen képet mutat az új magyar alaptörvény? Mit kezdjünk a náci nézetekkel az iskolapadban? Ezekre és ehhez hasonló kulcskérdésekre kíván válaszolni az ELTE Társadalomtudományi Kara „Kulcskérdések a társadalomkutatásban – etikai dilemmák” címmel rendezett nagyszabású konferenciája 2011. május 26-27-én az ELTE Lágymányosi Campusán.

A kétnapos rendezvény során több tucatnyi előadó tárgyal olyan kérdéseket, amelyekbe nap, mint nap beleakad a kutató és beleakadnak a társadalom tagjai is mindennapi tevékenységük során. A rendezvény célja, hogy számba vegye azokat  az aktuális kulcskérdéseket, amelyekről  társadalomtudósoknak beszélgetniük, gondolkodniuk kell és érdemes.

A problémafelvetés mellett a konferencián megjelenik a társadalomtudományok legszélesebb spektruma kérdéseivel és válaszaival, így a szociális munkától kezdve a kulturális antropológián, közgazdaságtudományon, politológián át a szociológia tudományával bezárólag tematikájukban, módszerükben, megközelítés módjukban egészen különböző előadásokra kerül sor.

A programban az ELTE TáTK gyakorlatilag minden intézete képviselteti magát. Önálló kutatásokat már folytató, mesterképzésben részt vevő hallgatók, doktorjelöltek és gyakorló kutatók, egyetemi tanárok, docensek osztják meg egymással és az érdeklődőkkel tapasztalataikat. A témák között szerepel a politikatudomány, a pedagógia és az online kutatások viszonya az etikával, ismertetésre kerülnek diszkriminációtesztelés, kisebbségkutatás során szerzett tapasztalatok, gyilkosság vádjában elítélt rabok vizsgálata, illetve mikroközösségekben végzett terepmunka során felmerülő kérdések is. Az előadók között olyan szakmai körökben elismert nevek szerepelnek, mint Csepeli György, Örkény Antal, Barna Ildikó, Fokasz Nikosz, Majtényi Balázs és Lányi Gusztáv.

A konferencia nyilvános. A szervezők minden érdeklődőt várnak akár egy-egy kiválasztott előadásra is.

A rendezvény teljes programja elérhető az ELTE TáTK honlapján. További kedvcsinálóként az ELTE TáTK Facebook, valamint Youtube oldalán az előadók ajánlják előadásaikat, a sociomater.hu weboldalon pedig interjút olvashatnak a rendezvény egyik szervezőjével.

Kulcsszavak: konferencia ELTE

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Adatvédelem a felhasználók igényeire szabva – így segít a Samsung Knox

Naponta akár több százszor is kezükbe vehetjük mobiltelefonunkat, így az eszközök olyannyira mindennapjaink részévé váltak, hogy még otthonunkat is ritkán hagyjuk el nélkülük. Hozzánk tartoznak, és az olyan robbanásszerű, új technológiák, mint az AI vagy a generatív mesterséges intelligencia rendkívül izgalmas lehetőséget kínálnak a készülékek felhasználására – kiszélesítve a lehetőségek tárházát. 

2024. május 21. 20:39

Hazánkban is megkerülhetetlen lesz a mesterséges intelligencia

Magyarországon is versenyhátrányba kerülnek azok a munkavállalók, akik nem képesek alkalmazni a mesterséges intelligenciát (MI), és azon médiavállalatok, amelyek nem integrálják az új technológiákat a munkafolyamataikba – olvasható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmányában, hozzátéve: a magyarok inkább pozitívan gondolnak az MI-megoldásokra.

2024. május 21. 19:10

Így hasznosíthatod újra régi laptopodat a gyerek számára

Van a családban gyerek és van egy régebbi laptopod is? Ahelyett, hogy leadnád a laptopot egy elektronikai hulladékgyűjtőbe vagy elásnád a szekrény mélyére a kacatok közé, miért nem kelted inkább új életre a közeledő gyereknap alkalmából? Egy régi vagy nemrégiben lecserélt laptop nem feltétlenül használhatatlan, ezért a tovább örökítése kiváló módja az újrahasznosításnak. 

2024. május 21. 17:41

IT Fitneszteszt 2024 - idén is megmérik a régió diákjainak digitális készségeit

Idén Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Ukrajna részvételével zajlik a régió nagyszabású, online digitáliskészség-felmérése, az IT Fitneszteszt. Az elsősorban az általános iskola végzős diákjait és a középiskolás korosztályt célzó felmérés nem csupán a kitöltők számára nyújt valós képet a szórakozáson túl a tanulás és más hétköznapi online feladatvégzés terén szerzett gyakorlati ismereteikről, eredményeinek összesítése tanáraik, illetve a szakpolitikusok munkáját is segítheti azáltal, hogy fény derül erősségeikre és a fejlesztendő területekre egyaránt.

2024. május 21. 16:03

A HONOR leleplezte a vadonatúj HONOR 200 Lite-ot

Már Magyarországon is kapható a vadonatúj HONOR 200 Lite. A sokoldalú okostelefon a felhasználók igényeihez igazodik: kiváló portréfotózási képességekkel, bámulatos kijelzővel, remek hardverrel, elegáns kialakítással és stabil felhasználói élménnyel érkezik.

2024. május 21. 14:30

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59