Már 10 éve erőlködik az IPv6, révbe jut valaha?

Zsadányi Pál, 2003. október 18. 09:42

Az átállás a 32-bites IPv4-es címekről a 128 bites IPv6 címekre már
vagy 10 éve tart. A 20(!) éve elfogadott IPv4-ben bevezetett
korszerűsítések jóval hosszabb időt engedtek a használatának, mint amit
az ipari elemzők korábban hittek. Azonban a következő hálózati
generációként hirdetett IPv6 koránt sem csak a címtartomány bővítését
jelenti! A múlt nyáron ezt az amerikai védelmi minisztérium IPv6-os
lépései is igazolták, ami áttörést hozhat.
Mint az a TechWeb egyik legfrissebb téma-összefoglalójában olvasható, valami elkezdődött. Mindenesetre, az IPv4-es címkiosztási változások, a kifelé zárt lokális hálózatok koncepciójának az elterjesztése, valamint a hálózati címfordítással kombinált internetosztási technológiák, jelentősen lecsökkentették a kiosztható címek fogyásának az ütemét. Ezért használjuk sikerrel, immár 20 éve.

IPv6 – RFC 2460

Az IPv6-os protokoll konstrukció azonban, nemcsak a címek kibővítését igyekezett megoldani, hanem a világháló mai korhoz méltó architekturális javítását is magában foglalja. Közülük a legfontosabbak: a pontosabban szabályozható adatvédelem, a rugalmasabb menedzselhetőség és a szolgáltatás minőségének (QoS) a kezelhetősége. Ezek egy sereg világhálós szolgáltatás sokkal stabilabb kifejlesztését és üzemeltetését teszik lehetővé. Az architektúra lecserélése azonban nem hétköznapi feladat, mert a két protokoll között végeredményben óriási különbségek vannak. A szabványtervezők viszont gondoltak az átmenet lebonyolíthatóságára is, alagutas megoldásokkal. Az IPv6-on átbújhatnak IPv4-es csomagok, hogy eljuthassanak az esetleg még mindig IPv4-es lokális hálózatban ülő célgéphez.

A legelterjedtebb operációs rendszereket a gyártók az IPv6 támogatást már ugyancsak vagy fél évtizede beépítették termékeikbe, és többé-kevésbé ki is próbálták. Széles körű tesztelésük azonban még nem történhetett meg, az egyelőre igencsak kevés IPv6-os telepítés folytán. Talán a dolgokat az mozdíthatná el a holtpontról, ha egy stratégiai világháló felhasználó kezdene döntő lépéseket tenni az IPv6 irányába. Pontosan ilyennek mondhatók az amerikai Védelmi minisztérium (DoD) IPv6-tal kapcsolatos legutóbbi döntései, ami láthatóan más hatóságokat és ipari szereplőket is működésbe lendített.

A DoD a múlt nyáron jelentette be, hogy belső hálózatát teljesen át fogja állítani az IPv6-os protokollnak megfelelő architektúrájúra. Most, pedig az amerikai Kereskedelmi minisztérium egyik munkabizottsága kezdte elemzi a protokoll bevezetésének a piaci hatásait, az adatvédelem javulásának a lehetőségeit, egy erre szakosított szervezettel együttműködésben (National Strategy to Secure Cyberspace). Ugyancsak mozgolódnak az Európai Unió szabványosítási szervezetei is, amennyiben sürgetik a tagállamokat az IPv6-os ütemesebb bevezetése végett. Az IPv6-os egyébként nemcsak a nagy ipari alkalmazók számára lesz fontos, az egész világhálós infrastruktúra működtetésére és használatára kihat, beleértve például a háztartási eszközök és hordozható személyi eszközök hatékonyabb hálózatos alkalmazhatóságát is. Az ipari elemzők 5-10 éven belüli elterjedést jósolnak.
Kulcsszavak: IPv6 hálózat

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Scite 5.5.0

A SciTE rengeteg programnyelvet ismerő, könnyen kezelhető kód- és szövegszerkesztő alkalmazás. Leginkább a forráskódok szerkesztését támogatja, tartalmaz szintaxiskiemelő / szintaxis-színező funkciót, így a forrásban azonnal észrevehetőek a félregépelések.

2024. április 29. 19:41

ImgDrive 2.1.6

Az ImgDrive alkalmazás lehetővé teszi akár hét virtuális meghajtó létrehozását, amelyek segítségével lemezképfájlokat lehet futtatni. A támogatott lemezképformátumok: CCD, CUE, ISO, ISZ, MDS és NRG.

2024. április 29. 19:39

Az Európai E-sport Szövetség tisztújításán magyar tisztségviselő is bizalmat kapott

33 tagország, köztük Magyarország részvételével, újra alakult az Európai E-sport Szövetség (EEF). Hazánkat teljes jogú tagállamként, a Magyar E-sport Szövetség (HUNESZ) nevében, Biró Balázs György, a szövetség főtitkára és Kis Balázs külkapcsolatokért felelős elnökségi tag képviselte.

2024. április 29. 18:05

Harmincmilliárd eszköz csatlakozhat a mobilhálózatokhoz 2025-re

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 16:42

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14